PRAKTYCZNA TEORIA KANAŁÓW
I POZIOM
Pięć Umysłów (Duchów) i ich zastosowanie praktyczne w oparciu o nauczanie dr Wang Ju-Yi
Yefim Gamgoneishvili
25 – 26 listopad 2023 r.
2-dniowe seminarium online
z tłumaczeniem na język polski
seminarium jest rejestrowane i udostępniane uczestnikom przez okres 3 tygodni od zakończenia zajęć
Ten kurs online stanowi wprowadzenie w fizjologię i leczenie sześciu kanałów akupunkturowych z perspektywy Praktycznej Teorii Kanałów (經絡醫學 jīng luò yī xué). Praktyczna Teoria Kanałów to nurt w akupunkturze współczesnej stworzony przez pekińskiego profesora Wang Juyi (王居易) w trakcie 50 lat praktyki, studiów i nauczania. Kiedy rozważamy zastosowanie PTK w pracy klinicznej, naszym celem jest wspieranie słuchacza w zmianie paradygmatu myślenia o akupunkturze z odgórnie ustalonych, gotowych protokołów akupunkturowych na daną dolegliwość czy chorobę na koncepcję poruszającego się, żywego, ciągle podlegającego przemianom systemu. Poprzez rozwój i zastosowanie klasycznych sposobów postrzegania fizjologii i patologii słuchacze otworzą drzwi do nowych sposobów rozumienia w pracy z pacjentami, jednocześnie zdobywając umiejętności przydatne w przeprowadzaniu innowacyjnych i zindywidualizowanych zabiegów akupunktury.
Serce Praktycznej Teorii Kanałów stanowi przekonanie, iż rezultaty kliniczne mogą ulec znaczącej poprawie jeśli połączymy sposób myślenia pochodzący z klasycznej medycyny chińskiej z techniką diagnostyczną polegającą na palpacji kanałów. Z tego powodu prawdziwy przekaz życiowego dzieła dr Wanga musi zawierać nie tylko teorię, ale również praktyczny trening w zakresie dokładnego badania palpacyjnego kanałów.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Seminarium jest częścią programu Praktycznej Teorii Kanałów
Program ten obejmuje 3 poziomy
I POZIOM – SEMINARIA ONLINE – Wprowadzenie do Praktycznej Teorii Kanałów, trzy podstawowe 2-dniowe seminaria online:
- seminarium 1: „Wprowadzenie do Praktycznej Teorii Kanałów” – prowadzi Jason Robertson, 9-10.09.2023 r.
- seminarium 2 „Kategorie punktów akupunktury” – prowadzi Jonathan Chang, 29-30.10.2023 r.
- seminarium 3: „Pięć Umysłów (Duchów) i ich zastosowanie” – prowadzi Yefim Gamgoneishvili, szczegóły poniżej.
II POZIOM – SEMINARIA ONLINE i STACJONARNE:
CZĘŚĆ 1: styczeń – lipiec 2024 r.
- Taiyin – 7-8 stycznia 2024 – Jonathan Chang – online
- Shaoyin – 20-21 stycznia 2024 – Jason Robertson – online
- Jueyin – 9-10 marca 2024 – Nyssa Tang – online
- Taiyang – 7-8 kwietnia 2024 – Jonathan Chang – online
- Shaoyang – 4-5 maja 2024 – Yefim Gamgoneisvili – online
- Yangming – 18-19 maja 2024 – Jason Robertson – online
- Ba Mai- 29-30 czerwca 2024 – Yefim Gamgoneisvili – online
- PALPACJA KANAŁÓW – 4 dni w Gdańsku 12 – 15 września 2024 – Jason Robertson – stacjonarnie – sale ćwiczeniowe Szkoły TOMO
W drugiej serii wykładów organizowanych we współpracy ze Szkołą TOMO, uczniowie profesora Wang Juyi (王居易) będą rozwijać materiał podstawowy przedstawiony na seminariach I poziomu. Podczas badań i pracy klinicznej trwającej ponad 50 lat profesor Wang rozwinął nurt myślenia we współczesnej akupunkturze, który tłumaczymy jako “Praktyczna Teoria Kanałów” (經絡醫學 jīng luò yī xué).
W ramach Praktycznej Teorii Kanału (AChT) istnieją dwie główne umiejętności, które może rozwijać terapeuta. Pierwszą z nich jest “sposób postrzegania” ciała jako systemu fizjologicznego składającego się z systemów kanałów i narządów; jest to “teoria”, która leży u podstaw rozumowania klinicznego terapeuty. Druga ważna umiejętność obejmuje strategię diagnostyczną i leczniczą, która opiera się na pierwszej i łączy tradycyjne metody diagnozowania medycyny chińskiej (język, puls, wywiad itp.) z dokładnym badaniem kanałów. Ta druga seria wykładów w TOMO przybliży pierwszy z tych dwóch najważniejszych zestawów umiejętności.
W serii siedmiu 2-dniowych zajęć uczniowie profesora Wanga przybliżą fizjologię systemów narząd-kanał w każdym z sześciu połączonych w pary układów narządów (z siódmym wykładem na temat kanałów nadzwyczajnych). W trakcie każdego wykładu rozumienie funkcji narządów w medycynie wschodnioazjatyckiej będzie rozwijane poza tradycyjną teorię zang-fu. Studenci poznają sposób postrzegania fizjologii z perspektywy interaktywnego systemu składającego się z sześciu przeplatających się podkategorii funkcji. Klasyczne myślenie w kategoriach systemów pozwoli na innowację i improwizację w pracy terapeutycznej. Wykładowcy poszerzą zastosowanie kliniczne poprzez omówienie często stosowanych par punktów akupunkturowych i ich efektów działania.
Dzięki uczestnictwie w kursie studenci pogłębią rozumienie fizjologii w medycynie wschodnioazjatyckiej. Seminarium stacjonarne pozwoli wpleść te teoretyczne zrozumienie w fizyczne badania, diagnozę i leczenie.
Cały cykl zajęć stanowi zamkniętą całość.
DZIEŃ NAUCZANIA ONLINE oznacza 5 godzin – 300 minut
CZĘŚĆ 2: sierpień – październik 2024
- Retreat Punktów – 13 dni: 8 dni online i 5 dni w Gdańsku, – Jonathan Chang
III POZIOM – PRAKTYCZNE SEMINARIA TEMATYCZNE – 2024-2025
(między innymi kurs ortopedyczny z Yefimem Gamgoneishvili i kurs ginekologiczny z Nyssą Tang – terminy zostaną ogłoszone później).
Opiekun merytoryczny i koordynator programu: Roman Szymula
___________________________________________________________________________________________________________________________________
Szczegóły zajęć:
Ten dwudniowy kurs wprowadzi uczestników w teorię Pięciu Umysłów i poszerzy zrozumienie ich roli w ramach koncepcji psychologii medycyny chińskiej. Interakcja między Pięcioma Umysłami i Siedmioma Emocjami odgrywa ważną funkcję jeśli chodzi o psychologiczny wymiar naszego życia.
Zdrowe emocje są ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny stan zdrowia, a w medycynie chińskiej brak równowagi emocjonalnej jest postrzegany jako przyczyna choroby. Zdrowie Siedmiu Emocji oraz Pięciu umysłów zależy od środowiska, w którym przebywa dana osoba.
Podczas tego kursu przyjrzymy się dokładniej każdemu z Pięciu Umysłów i ich wzajemnym relacjom, a także interakcjom z każdą z Siedmiu Emocji.
Wykładowca omówi zastosowania klinicznego: podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, kiedy należy stosować punkty związane z Pięcioma Umysłami i jak łączyć je z innymi punktami i kategoriami punktów. Omówiony zostanie również pomysł wykorzystania punktów ducha w zaburzeniach psychoemocjonalnych w połączeniu z innymi punktami.
Idee przedstawione w tym seminarium opierają się na naukach dr Wang Ju Yi, jednak koncepcja Pięciu Umysłów ma swoje korzenie w klasykach, takich jak Nei Jing i Lei Jing. Dr Wang szczególnie lubił rozważania na ten temat zawarte w Lei Jing i czerpał z nich wiele swoich pomysłów.
Cele szkolenia:
- Prezentacja Pięciu Umysłów i Siedmiu Emocji oraz ich wzajemnych relacji i odpowiadających im narządów Zang.
- Rozszerzenie zrozumienia Pięciu Umysłów i Siedmiu Emocji oraz wzajemnych relacji między nimi.
- Poprawa i rozszerzenie zakresu ich stosowania w leczeniu zaburzeń psychoemocjonalnych.
Zarys kursu:
Dzień 1
Wprowadzenie do Pięciu Umysłów i Siedmiu Emocji.
- Czym jest Pięć Umysłów (Po, Shen, Hun, Yi i Zhi)?
- Jaka jest różnica między Pięcioma Umysłami a Siedmioma Emocjami?
- Związek Pięciu Umysłów i Siedmiu Emocji z odpowiadającymi im organami Zang.
- Związek między Pięcioma Umysłami i Siedmioma Emocjami.
- Interakcja między pięcioma umysłami i siedmioma emocjami.
Dzień 2
Natura poszczególnych Pięciu Umysłów
- Po-natura i charakterystyka
- Shen/Shen Ming – natura i charakterystyka
- Hun – natura i charakterystyka
- Yi- natura i charakterystyka
- Zhi- natura i charakterystyka
Wzajemne oddziaływanie między Pięcioma Umysłami.
- Związek Po z Qi
- Związek Hun z krwią
- Związek Zhi z Jing
- Związek między Shen i Hun
- Związek między Po i Hunem
Leczenie zaburzeń psycho-emocjonalnych z wykorzystaniem punktów związanych z Pięcioma Umysłami.
- Kiedy należy używać Po Hu (PM-42),
- Shen Tang (PM-44),
- Hun Men (PM-47),
- Yi She (PM-49) i Zhi Shi (PM-52)
- Jak połączyć je z innymi tylnymi punktami Shu?
- Jak połączyć je z punktami Yuan źródłowymi?
Wykład na temat możliwości leczenia zaburzeń psychoemocjonalnych będzie obejmować omówienie punktów duchów.
Omówienie niektórych prezentacji klinicznych i przypadków.
___
O instruktorze
Yefim Gamgoneishvili
praktykuje medycynę chińską od 1992 roku i oprócz pracy klinicznej, jest doświadczonym nauczycielem. Od 1997 roku prowadzi podstawowe zajęcia w American College of Traditional Chinese Medicine (San Francisco); Pacific College of Oriental Medicine (Nowy Jork); Daoist Traditions College (Asheville, NC) i Seattle Institute of East Asian Medicine. Yefim spędził wiele lat studiując z dr Wang Ju Yi po spotkaniu go pod koniec lat 90-tych. Przez wiele lat organizował liczne wyjazdy studenckie do Pekinu, aby dać swoim studentom możliwość studiowania z dr Wangiem. Yefim od wielu lat prowadzi profesjonalne seminaria w Stanach Zjednoczonych i za granicą na tematy związane ze stosowaną teorią kanałów i ortopedią opartą na kanałach.
Jest uznawany przez Pekińską Administrację Medycyny Chińskiej za jednego z pięciu oficjalnych uczniów Wang Ju Yi.
Więcej informacji na temat Praktycznej Teorii Kanałów znajdziecie tu: www.channelpalpation.org
___
___